JWA Lefeber
Narciss, orkide, Mallee
Beställningsvara. Förboka nu - leverans i början av september.
- Snabba leveranser
- Säker betalning
- Fri frakt över 800 kr
Mallee bjuder på ett av de mer sofistikerade uttrycken bland narcisser – rent vita, ovala kronblad som öppnar sig runt en bred, delad bikrona i mjuk lax-rosa med en gyllengul mitt. Bikronan lägger sig platt och volangad mot kronbladen, vilket ger blomman ett öppet, nästan orkidélikt utseende helt olikt den klassiska trumpetformen.
Plantera lökarna på hösten, mellan september och november, cirka 15 cm djupt med 15 cm mellanrum. Sorten trivs i sol till halvskugga och väldränerad jord, och blommar i april–maj. Med sina 40 cm och en intensiv, sötaktig doft som påminner om tidiga hyacinter passar Mallee utmärkt både i rabatten och som en väldoftande snittblomma.
Tack vare sin sofistikerade, dämpade färgpalett gör sig Mallee särskilt fint i grupper där den delade bikronan kan beundras på nära håll, gärna tillsammans med blå scilla eller pärlhyacint för kontrast. Precis som andra narcisser är sorten mindre smaklig för rådjur, hare, kanin och sork, och den fungerar utmärkt både i rabatt och kruka.
Produktinformation
Produkt: Narciss, Mallee
Växtgrupp: Narciss, Split-corona (orkidenarciss)
Antal lökar per förpackning: 5 st
Blomfärg: Vit med lax-rosa och gul bikrona
Växthöjd: 40 cm
Planteringsdjup: 15 cm
Avstånd mellan lökarna: 15 cm
Planteringstid: September–november
Blomningstid: April–maj
Lökstorlek: 12/14
Läge: Sol till halvskugga
Jord: Väldränerad jord
Egenskaper: Intensivt doftande, delad bikrona, sofistikerad färgpalett, passar för kruka och som snittblomma, mindre smaklig för rådjur, hare, kanin och sork
Artikelnummer: 871-52721